Prof. Dr. Murat Terzi Makbule Kurt'a konuştu...

Prof. Dr. Murat Terzi Makbule Kurt'a konuştu...

19 Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı aynı zamanda Sinir Bilimleri, Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Nöroimmünoloji Laboratuvar sorumlusu Prof. Dr. Murat Terzi ile röportajımız.

60 merkezde yatan 952 yoğun bakım hastasının verileri açıklandı!

60 merkezde yatan 952 yoğun bakım hastasının verileri açıklandı!

Türk Yoğun Bakım Derneği, 11 Ağustos tarihinde Türkiye genelindeki 60 merkezde yatan 952 yoğun bakım hastasının verilerini açıkladı. Prof. Dr. Demirkıran, çalışmaya dahil edilen hastaların yüzde 51,4'ünü aşısızlar, yüzde 39,4'ünü ise çift doz Sinovac ile aşılanıp zamanı geldiği halde üçüncü dozunu yaptırmamış olanların oluşturduğunu söyledi.

Son vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı

Son vaka sayısı Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı

Sağlık Bakanlığı, corona virüs için son gelişmeleri ve günlük tabloyu paylaştı. Tabloda vaka sayısındaki artışın devam ettiği görülürken, aşılama sürecinden iyi bir haber geldi; Muğla, Çanakkale, Edirne, Balıkesir ve Kırklareli'nden sonra Amasya da yüzde 75'in üzerinde aşılama oranıyla maviye döndü. Bakan Koca Twitter'dan yaptığı açıklamada aşı uyarısını yineleyerek, "Ödediğimiz bedelleri, kaybettiğimiz sevdiklerimizi düşünün ve aşınızı olun" ifadelerini kullandı

Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir, nasıl geçer?

Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir, nasıl geçer?

Karaciğer yağlanması, çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelmektedir. Karaciğerde yağ toplanması şeklinde gelişen yaygın bir sağlık sorunudur. Karaciğer hücrelerinde normalin üzerinde yağ birikmesi sebebiyle ortaya çıkan bir karaciğer hastalığıdır. Oluşan bu yağlanmanın derecesi arttıkça karaciğerde iltihaplanmalar oluşmaya başlar ve organ fonksiyonlarında azalma meydana gelir.

Dünyanın yeni kabusu delta!

Dünyanın yeni kabusu delta!

Gelen son dakika haberine göre; İngiltere varyantından sonra dünyada yeni gündem koronavirüsün yeni varyantı olan delta. Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, delta varyantı ile İngiltere varyantı arasındaki farkı CNN TÜRK'te Cüneyt Özdemir ile 5N1K programında yanıtladı. Kara, aşıların delta varyantı üzerindeki etkisinden de bahsetti İşte detaylar...

Sağlık Bakanı Koca açıkladı! Pazartesi başlayacak

Sağlık Bakanı Koca açıkladı! Pazartesi başlayacak

Son dakika haberine göre Uzun süredir evden çalışan, okula gitmeyen, toplu taşıma araçlarını kullanmayan, zorunlu olmadığı sürece hayata karışmayanlar ‘ikinci normali’ nasıl yaşayacak? Uzmanlara göre Türkiye’de bedel ödeyen üç grup var. Birincisi yaşlılar, ikincisi gençler. 1.5 yıl kaybettiler, ama en önemlisi bir grup işini kaybetti. Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İki sınır kapımız ve 2 havalimanında aşı pazartesi başlıyor. Sayılar artacak." dedi.

Koronavirüs ile mücadelede yeni dönem

Koronavirüs ile mücadelede yeni dönem

Koronavirüse karşı aşılamada uygulama değişikliği kararı alındı. Öte yandan aşılama oranına bakıldığında Doğu ve Güneydoğu illeri, batı illerine göre yüzde 30-40 daha düşük. Bölgede görev yapan uzmanlar bu durumu yalan yanlış dedikodulara bağlıyor. İşte koronavirüs salgınıyla ilgili dikkat çeken gelişmenin tüm detayları...

Sinovac araştırması! Antikorda 3 ay sonra düşüş

Sinovac araştırması! Antikorda 3 ay sonra düşüş

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi sağlık çalışanlarının yürüttüğü, 'Sinovac Aşısının Bağışıklık Yanıtı 3'üncü Ay İzlem Sonuçları' açıklandı. Rapora göre, sağlık çalışanlarının yüzde 95,2'sinde, 2'nci aşıdan 3 ay sonra antikor düzeyleri düşüş gösterdi. Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinem Akçalı, "Çalışmanın güzel bulgularından biri, izlediğimiz grupta hastalanan kişi sayısının çok az olması" dedi

Delta varyantı çocuklar için de risk taşıyor

Delta varyantı çocuklar için de risk taşıyor

Uzmanla Delta varyantının çocuklar arasındaki bulaşma oranı ile ilgili uyarıyor. İskoçya'da yapılan bir araştırma; Delta vakalarının daha çok genç yaş gruplarında bulunduğunu tespit ederken, Birleşik Krallık'ta yapılan başka bir araştırma da corona virüsü enfeksiyonlarının artık 5 ila 12 yaş arası çocuklar ve 18 ila 24 yaş arasındaki genç yetişkinler arasında 65 yaşından büyüklere göre beş kat daha yaygın olduğunu buldu.

İyot yetmezliğinin sebep olduğu 6 sorun!

İyot yetmezliğinin sebep olduğu 6 sorun!

Vücudun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için tiroid hormonları büyük bir öneme sahip. Büyüme ve gelişmede büyük rol oynayan Tiroid hormonu sentezi için yeterli miktarda iyot alınması gerekiyor. Aksi halde iyot yetmezliği çocuklarda zeka duraksamasından, yetişkinlerde unutkanlığa, migren ataklarından saç dökülmesine kadar bir çok şikayete neden oluyor. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, iyot yetmezliğinin hangi şikayetlere yol açtığını tek tek anlattı.