Ürdün Nerede, Nasıl Gidilir?

Bir Arap ülkesi olma özelliği barındıran Ürdün, yeni yerler görmek ve keşfetmek isteyen ziyaretçilerin çok fazla merak ettiği ve ilgilendiği ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkenin en büyük şehri olan Amman aynı zamanda başkent olma özelliği taşımaktadır. Ürdün'ün resmi dili Arapçadır.

Ürdün Nerede?

Ürdün veya resmi adıyla Ürdün Haşimi Krallığı, konum olarak Orta Doğu'da bulunmakta olan bir Arap ülkesidir. Ülkenin kuzeyinde Suriye, batısında İsrail ve Batı Şeria, kuzeydoğusunda Irak, güneyinde ve doğusunda ise Suudi Arabistan bulunmaktadır.

Ürdün'e Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Ürdün'e direkt olarak yahut aktarmalı olarak uçak seferleri yapılmaktadır. Bu sayede ülkeye havayolu ulaşım yapılması son derece kolay bir hale gelmektedir. Havalimanı üzerinden ülkeye haftanın 3 günü uçuş gerçekleştirilmektedir. Bu uçuşlar Ankara'dan Ürdün'ün başkenti olan Amman'a direkt uçak seferleri şeklinde yapılabilmektedir.

İstanbul'dan günde 2 kez olmak üzere Ürdün'ün başkenti Amman şehrine ve Akabe kentine direk uçak seferleri bulunmaktadır. Bu seferlere katılım gerçekleştirilerek konforlu ve rahat bir Ürdün seyahati yapılabilir olmaktadır.

Ürdün Gezilecek Yerler Nelerdir?

7 milyonu aşkın bir nüfusa sahip olan ve Orta Doğu’da tüm ihtişamıyla konuklarını ağırlayan Ürdün Haşimi Krallığı birçok görülmeye değer nitelikteki doğal güzelliği topraklarında barındıran bir Arap ülkesi olarak Avrupa ve Amerika gibi bilindik tatil rotalarının dışına çıkmak isteyenler için son derece mükemmel bir alternatif oluşturmaktadır.

Film setlerinin kurulduğu nefes kesen doğal güzellikleri, dikkat çeken çöl yaşamı, sahip olduğu mistik tarihi atmosferi ile Ürdün’de gezip görecek sayısız yer bulunuyor. Bu yerlerden bazıları:

- Petra’daki antik kent
- Adak Meydanı
- Petra antik kentinin girişindeki Hazine adı verilen yapı
- Bizans Kilisesi
- The Siq
- Petra antik kentinde bulunan Manastır
- Ayn Musa
- Akabe
- Tarihi bir kent olan Ceraş (Jerash)
- Amman Şehri
- Prens Haşim Kuş Bahçesi,
- Amman Kalesi,
- Amman Çocuk Müzesi,
- Amman Arkeoloji Müzesi,
- Mşatta Sarayı,
- Roma Tiyatrosu
- Kral 1. Abdullah Camii,
- Al Balad
- Amman Citadel Antik Kenti
- Rainbow Street
- Aclun Kalesi
- Aclun’ Şehrinde Bulunan Dini Mekanlar
- Medeba
- Medeba Arkeolojik Parkı
- Medeba/ St. George Kilisesi
- Nibu Dağı
- Ma’in Kaplıcaları
- Wadi Rum (Ay Vadisi)
- Shobak Kalesi
- Lut Gölü

Ürdün'de Yapılacaklar Listesi

Tarihse tarihsel ve kültürel anlamda önemli bir zenginliğe sahip olan Ürdün'ün doğal güzellikleri de oldukça dikkat çekicidir. Bundan dolayı Ürdün'e yolunuz düştüğünde yapabileceğiniz pek çok aktivite bulunuyor. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak yararlı olacaktır:

- Amman’ın kaotik sokaklarında keyifli bir keşfe çıkmak,
- Jerash kentinin sahip olduğu tarihi dokusunu ve Roma kalıntılarını görmek,
- Madaba kentinin sokaklarını gezmek,
- Baptism Area’ya giderek, İsrail sınırını görmek
- Ölüdeniz’de yüzerek, akşam güneşi batımını izlemek
- Wadi Mujib’de kanyonda yürüyüşü yapmak,
- Karak kalesini gezmek,
- Petra’yı keşfetmek,
- Akabe’de resiflere dalış yapmak,
- Wadi Rum’da yani çölün tam ortasında konaklamak,
- Wadi Rum’da 4*4 araçlar ile çöl safarisi yapmak
- Wadi Rum’da çöle uzanarak gök yüzünü seyre dalmak
- Ürdün lezzetlerini keşfetmek
- Ürdün halkı ile sohbet etmek
- Ürdün çayı ve kahvesini doyasıya içmek
- Kırmızı ve turuncu renklerin hüküm sürmekte olduğu yolları arşınlamak
- Ürdün’e özgü yerel kıyafetler almak,
- Petra’da hem gece hem de gündüz yürüyüşleri yapmak

Ürdün’de Ulaşım

Ürdün’e ulaşım noktasında uçak ile gitmek mümkün olduğundan dolayı son derece kolaydır. Ancak konu ülke içinde ulaşım olduğunda iş güçleşebilmektedir. Ürdün’de araç kiralamak son derece kolay bir iştir. Bunun sebebi ise toplu taşıma ve hatta şehirlerarası ulaşımın çok fazla gelişmiş olmamasıdır. Bundan dolayı ülke içinde ulaşım için en iyi çözüm araç kiralama olacaktır. Bu sayede çok rahat bir ulaşım sağlanabilmesi mümkün hale gelmektedir.

Ürdün’e Ne Zaman Gidilmeli?

Ürdün’e gitmek için en ideal olan dönem Mart-Mayıs ve Eylül-Kasım ayları arası olarak bilinmektedir. Özellikle yaz mevsiminde Ürdün'e gitmek pek de önerilmeyen bir şeydir. Çünkü ülkede hava inanılmaz derecede sıcak olmaktadır. Ürdün'de 4 mevsim güneşli olup kış aylarında bile yüzmeye elverişli bir ortama sahiptir. Kış mevsiminde bile, şortla gezmenin mümkün olduğu bir iklim koşuluna sahip olan ülkelere arasında yerini almaktadır.

Paylaş