Türkiye’nin İlk Global Podcast Uygulaması Girişimi: Podcaster App

Ömer Faruk Özbil Yazdı...

Dünyada hatırı sayılır bir takipçisi ve dinleyicisi olan podcast ekosistemini ele alacağım. 2020 yılında Podcast dinlemede en çok artış gösteren ülkelerin başında Türkiye yer alıyor. Böylesine ivme yakalayan bu sektörün kısa tarihini, yaygınlaşmasını ve Türkiye’nin ilk global podcast uygulaması girişimi olan Podcaster App’i inceleyeceğiz.

Podcastin Öncüsü İpod

Podcast sözcüğü 2000'li yıllarda İpod sözcüğündeki pod (küçük kapsül) ve broadcast sözcüklerinden oluşturulmuştur. Podcastlar İPod ile beraber daha da yaygınlık kazanmıştır.

Podcast sisteminin internetten bir programın ses ya da video kaydını indirmekten farkı “feed” kullanılması ve böylece her yeni bölümü özel yazılımların izleyerek otomatik olarak yükleniyor olmasıdır. Podcast sistemi sayesinde amatör radyo/televizyon programlarına abone olunarak herhangi bir zamanda, herhangi bir cihazla izlenebilir.

Ses temelli bir uygulama olan İTunes ve Spotify’ın podcast yayınına ve dinlenmesine olanak sağlayan desteği eklemesi sonrası podcast için yeni bir çağ açıldı. Artık geniş kitlelerce kolaylıkla ulaşılan ve sadece ulaşılmakla kalmayıp isteyenin podcast yayıncısı olabileceği bir evreye geçildi.