Tiran Nerede, Nasıl Gidilir?

Avrupa kıtasının başkentlerinden bir tanesi olan Tiran ülkemize de yakın bir konumda bulunmaktadır. Tiran Arnavutluk ülkesinin başkentidir. Gelişmekte olan bir şehir olan Tiran'da yapılacak ve ezilecek pek çok yer bulunmaktadır.

Tiran aynı zamanda ülkenin en büyük şehirlerinden bir tanesidir. Tiran'da zamanında Osmanlı hakimiyeti de gözlemlendi. Bundan dolayı bu şehirde Osmanlı döneminden kalma eserler bulunuyor. Şehrin tam olarak adı ise Yunancadan gelmektedir. Yunancada "Tiran" ismi "Mutlak Güç" demektir. Tiran 1 milyona yakın nüfusu ile aynı zamanda bulunduğu ülkenin en yoğun nüfusa sahip olan şehridir. Tiran tam olarak 24 idari bölüm ile yönetilen bir şehirdir.

Tiran Nerede?

Tiran Balkanlar'da yer alan Arnavutluk'un başkentidir. Arnavutluk'un merkezinde yer alan bir şehirdir.

Nasıl Gidilir?

Tiran'a ülkemizden doğrudan ulaşım mümkündür. Eğer pasaportunuz var ise doğrudan vizesiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Arnavutluk ülkemizden vize prosedürü istemediğinden dolayı Türk vatandaşlarının ilk uğradığı yerlerden bir tanesi Tiran'dır. Tiran'a hava yolu ile ulaşım en iyi yoldur. Ülkemizden Tiran'a hem aktarmasız hem de aktarmalı bir şekilde doğrudan uçuş sağlayabilir ve transit araç kiralama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Tiran Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi

1) Tiran Piramidi

Arnavutluk'ta yapılmış olan en ilginç tasarımlardan bir tanesidir. Ülkenin adeta geçmişini yansıtan bir binadır. Tiran piramidi dönemin kültür ve sanat etkinliklerini yansıtmaktadır. Osmanlı döneminde Enver Hoca'nın damadı tarafından tasarlanmış bir binadır. Daha sonra Tiran televizyonunun etkinliklerinin düzenlendiği bir alan haline gelmiştir. İlginç mimarisi ile dikkat çeken Tiran piramidi görülmeye değer olan bir yerdir. Tiran'da ilk gezilecek yerlerin başında yer almaktadır. Yedi yirmi dört açık bir yer olan Tiran piramidine Tiran şehir merkezinden doğrudan ulaşabilirsiniz.

2) Postblok

Tiran'ın en güzel yerlerinden bir tanesidir. Eğer yeşillik görmeyi seviyorsanız bu yere mutlaka uğramalısınız. Zamanında Avrupa'da hüküm sürmüş olan komünist rejimin izlerini yansıtan bu bölge Tiran'ın acı geçmişini de yansıtmaktadır. Etrafı betonluklarla çevrili ve yeşilliklerle kaplı olan bu yer tarihte bir sığınak olarak kullanılmıştır. Berlin duvarına benzer bir yapı olan Postblok mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.

3) Tabakhane Köprüsü

Tabakhane köprüsü tam olarak Tiran'da yer almaktadır. Bu köprü 18. yüzyıldan kama bir köprüdür. Tarihi bir taş köprü olan Tabakhane köprüsü günümüzde de halen daha kullanılmaktadır. Oldukça sağlam bir köprü olan tabakhane köprüsü bu bölgenin sembol yerlerinden bir tanesidir. Osmanlı döneminde inşa edilen bu köprü Tiran'da ki Osmanlı eserlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Tam olarak eskiden bir geçiş noktası olarak inşa edilmiştir. Tarihte pek çok kez restorasyon sürecine de girmiştir.

4) Reja

Tiran'da yer alan bir bulut görünümlü yapılardandır. Reja turistlerin en çok selfie yaptığı yerlerden bir tanesidir. Reja fotoğraf çekmek isteyenlerin ilk olarak ziyaret etmesi gereken yerlerdendir. Tam olarak sakinleşmek ve aynı zamanda film festivallerini izlemek için Reja'yı ziyaret edebilirsiniz. Reja Arnavutluk için de turistik yerlerden bir tanesidir.

5) Hacı Ethem Bey Camii

Osmanlı döneminden kalma ve Osmanlı döneminde inşa edilmiş Ethem Bey tarafından yaptırılan bir camidir. 1990 yılında ibadet olarak açılmıştır. Bir dönem müze olarak da kullanılmıştır. Tiran'ın merkezinde bulunan nadide Osmanlı eserlerinden olan Hacı Ethem Bey Camii her zaman ziyaret edilebilen bir noktada yer almaktadır. Hacı Ethem Bey Camii tek minareli olan bir camidir. Zaman zaman bir kaç kere de restorasyon sürecinden geçmiştir.

6) Petrela Kalesi

Elbasan yolu üzerinde bulunmaktadır. Petrela kalesi tam olarak Tiran'da 6. yüzyılda inşa edilmiştir. Tiran'ın en eski yapıları arasında yer almaktadır. Şehir merkezinden biraz uzak olsa da ulaşım kolay olan bir noktadır. Tarihte I. Justinianus tarafından inşa edilen bu tarihi kale gözlem amaçlı inşa edilmiştir. Petrela kalesi Arnavutluk'ta ilk gezilecek tarihi yerler arasındadır.

7) Ulusal Tarih Müzesi

Eğer müze gezmeyi seviyorsanız ulusal tarih müzesi tam da size göredir. Ulusal tarih müzesi 1981 yılında açılmıştır. Şehrin tam olarak en büyük yerinde yer almaktadır. Bu müze içerisinde 3 bine yakın eser sergilenmektedir. Ulusal tarih müzesi İskender Bey meydanında yer almaktadır. Arnavutluk'un en büyük müzelerinden bir tanesidir. Ulusal tarih müzesi gezmeyi değer olan bir müzedir.

Paylaş