Söz Bu Kez Kadın Gazetecilerde

SÖZ BU KEZ KADIN GAZETECİLERDE: ÇAĞININ TANIĞI KADIN GAZETECİLER KİTABI RAFLARDA!

Kadın gazetecilerin meslekte yaşadıkları sorunları toplumsal cinsiyet duyarlılığıyla ele alan Prof. Dr. Suat Gezgin’in son kitabı Çağının Tanığı Kadın Gazeteciler Nobel Kültür Yayınları’ndan çıktı.

Gazetecilik alanına katkılarıyla ve yenilikçi çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Suat Gezgin’in son kitabı Çağının Tanığı Kadın Gazeteciler, Nobel Kültür etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Türkiye’de kadın gazetecilerin tanıklıklarını ve meslekte yaşadıkları sorunları anlatan bir çalışmanın bulunmamasından hareketle hayata geçirilen kitapta alanında başarılı 56 kadın gazeteci yer alıyor. Toplumsal cinsiyet duyarlılığıyla gazetecilik mesleğindeki eril yapıyı ve hiyerarşiyi sorgulayan kitap, kadın gazetecilerin öz yaşam öykülerini ve meslekte “kadın” olarak yaşadıkları sorunları gözler önüne seriyor.

Çağının Tanığı Kadın Gazeteciler, vicdanın sesidir!”

Beş yıllık bir emeğin sonucu olarak ortaya çıkan kitapla ilgili Prof. Dr. Suat Gezgin şunları söylüyor: “Gazetecilik, toplumsal yapıdaki erkek egemen dokunun gözeneklerinin en belirgin olduğu alanlardan birisidir. Gazetelerin idari yapılanmasında, söz ve yetki ediniminde hedeflerinin çok uzağında olan kadın gazeteciler, ne yazık ki haber seçiminde ve sunumunda da erkek egemen yapılanmanın ekimozlarını taşımaktadır. Bu gerçekliğin tespitini yapacak olan da vicdandır. Çağının Tanığı Kadın Gazeteciler, işte bu vicdanın sesidir. Araştırmalarda verilen rakamlara, sayılara ispat olanağı tanımakta; bunu da öz yaşam öyküleriyle, ilk ağızdan aktarımlarla yapmaktadır.”

Kapsamı ve içeriğiyle dikkate değer ve geniş bir veri tabanı oluşturan eser; basın tarihi, kadın çalışmaları ve toplumsal cinsiyet üzerine çalışan araştırmacılarla iletişim fakültesi öğrencileri ve akademisyenlerin ilgisini çekiyor.

Paylaş