Ödüllü Yaşar Kemal Belgeseli Mavi Ülkenin İnsanları Yayınlandı

İstanbul İletişim’e İki Ödül Getiren Proje: Mavi Ülkenin İnsanları Yaşar Kemal Belgeseli

Haber: Fulya İrem ŞAHİN

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Aydın Doğan Vakfının ortak girişimi 31. TGC Aydın Doğan Genç İletişimciler yarışmasında, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü öğrencisi Adnan Deniz, “Yaşar Kemal” konulu röportajı ile röportaj kategorisinde birincilik ödülü kazandı. Adnan Deniz yine Yaşar Kemal’i konu edinen Mavi Ülkenin İnsanları belgeseli ile fakültemizin Gazetecilik bölümü öğrencisi Deniz Zeybek ile belgesel kategorisinde ikincilik ödülüne layık görüldü.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri başarılarıyla göz doldurmaya devam ediyor. Fakültemiz öğrencilerinden Deniz Zeybek ve Adnan Deniz, Yaşar Kemal’i konu edinen “Mavi Ülkenin İnsanları” belgeseli ile 31. TGC Aydın Doğan Genç İletişimciler yarışmasında ikincilik ödülü kazandı. Projenin detaylarını öğrencimiz Adnan Deniz anlattı.
Adnan Deniz, iletişim ile edebiyatın ortak paydalarını fark ettiğini, Yaşar Kemal’in de hem iletişim alanında hem de edebiyat alanında kesişen bir başarıya sahip olmasını özdeşleştirerek bir araya getirdiğini, bu ışıkta projelerini hazırladıklarını ve proje çıkış noktasının buna dayandığını dile getirdi.

“Yaşar Kemal’in eserlerinde mitolojiyi ve güncel meseleleri harmanlamasından etkilendik”

Projelerini Yaşar Kemal üzerine kuran Deniz ve Zeybek, özellikle Yaşar Kemal’in eserlerinde Anadolu kültürünü tepeden tırnağa yansıtmış olmasından etkilendiklerini ve projelerinde buna vurgu yaptıklarını söyledi. Deniz “hiçbir zaman geçerliliğini, güncelliğini yitirmeyen bir özellik taşıyor Yaşar Kemal’in romanları, eserleri. Biz de onun en çok hem mitoloji hem günceli çok iyi harmanlaması yönünden etkilendik doğrusu.” dedi.

“Belgeselimizde İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin binasını, o güzel koridorlarını çalışmamızda kullanmak bizim için mutluluk verici oldu”

Covid-19 salgını sebebi ile projelerinin kritik bir evresinde İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin samimiyet ve içtenlikle onlara kapılarını açtığını dile getiren Deniz, “Fakültemizin radyosundan televizyonuna oradan koridorlarına kadar istifade ettik. Çalışmamızın en tatlı yönünü oluşturan da bence İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin binasını ve o güzel koridorlarını çalışmamızda kullanmaktı. Bu bağlamda fakültemizden çok ciddi destekler aldık.” sözlerini kullandı.

“Geleneksel medyayı yeni medyayla birleştirdik ve metnimize edebi bir nitelik kazandırdık. İşte bize ödül kazandıran buydu”

Yeni medyayı geleneksel medyanın ruhuyla bütünleştirdiklerinden bahseden Deniz, kazandıkları ödüle bunun büyük katkı sağladığını söyledi. İletişim fakültesinin üç ayrı ana bölümünden de ayrıca faydalandıklarını dile getiren Deniz “Yazılı metinden kameraya, seslendirmeden kurguya varıncaya kadar tamamını kendi alanlarında yetkin değerli öğrenci arkadaşlarımız yer aldı. Yani Mavi Ülkenin İnsanları tam bir öğrenci projesi.” dedi.

“Yaşar Kemal de ilk ödülünü TGC’den almıştı”

Yaşar Kemal’e duyduğu hayranlığı sıkça dile getiren Deniz, Yaşar Kemal’in vefatından sonra kitaplarının okunma oranının % 417 arttığını söyledi. Yaşar Kemal’in ilk almış olduğu ödülün 1955 tarihli Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ödülü olması ile Deniz’in tam 65 yıl sonra Yaşar Kemal adına hazırlanan projelerinin aynı kurumdan ödül alması genç gazeteci adayını derinden etkilemiş.

Memleketi Van’da önemli kurum ve kuruluşlardan davet aldığını dile getiren Deniz, aldıkları ödülü Yaşar Kemal’in ruhuna ve Van halkına armağan ettiklerini söyledi.

“Aklınızdaki fikri hiçbir zaman küçümsemeyin”

“Kendi fikirlerinizi asla küçümsemeyin, onlara güvenin ve çalışın” diyerek fakültedeki arkadaşlarına tavsiye veren Deniz, İletişim Fakültesi’ndeki tüm hocalarına desteklerinden dolayı minnettarlık duyduğunu belirtti.
Öğrenci arkadaşlarına akıllarındaki hiçbir fikri küçümsemeden fırsat vermeleri gerektiğini böylece özgün yaratıma dönüşerek mükemmel bir eser çıkarılabileceğini tavsiye ederek sözüne devam eden Deniz, kendisine fırsat veren ve kapılarını öğrencilerine her zaman açan İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne sonsuz teşekkürlerini sunarak sözlerini noktaladı.

Yönetmen: Adnan Deniz Seslendirmen: Deniz Zeybek Kurgu: Farid Huseynzade Kamera: Ahmet Kaymaz Fotoğraf: Gamze Elyiğit Müzik: Emre Berkün Gazete Tasarımı: Aygün Sarı Genel Koordinatör: Prof. Dr. Suat Gezgin