Mektepten Memlekete

Anadolu'nun Genç Yıldızı

“Kalemine daima efendi kal, uşak olmamaya gayret et. Mecbur kalırsan kır sakın satma.”

Türk Basın Tarihinin enfes bu cümlelerini tarihimize altın harflerle yazdıran mesleğimizin duayen ismi Sedat Simavi’nin bugünleri görür sözleri yeniden hatırımıza geliyor…

Mesleğinin zirvesini yaşamış bu isimlerin basın ahlak ilkelerine uygun bir şekilde davranarak yaptıkları örnek gazetecilik modelinin çok uzağında bir yerde gazetecilik faaliyetlerin yapıldığı günümüz basın dünyasında iyiyi marifet saydığımız, doğruya hasret kaldığımız bir yerden başlıyoruz… Masamızın üzeri dolu, sorumluluklarımız birçok… Heyecanımız ondan da çok!

Hatırımıza bir başka şey daha geliyor… Türk Edebiyatımızın usta isimleri Yahya Kemal, Nazım Hikmet ve Ahmet Haşim gibi usta kalemler bilgiyi donanmak, ilmi kuşanmak ve bilgeliğin kaderini değiştirmek için gurbet yolculuğuna çıkmış orada donanmış memleketlerine geri dönmüşlerdi. Mektepten Memlekete şiarıyla yeni Türk Edebiyatının temelini atmışlardı.  Yahya Kemal Fransa’yı, Nazım Hikmet Rusya’yı, Ahmet Haşim Bağdat’ı okumuş, okuduklarından süzdüklerini Türkiye’ye uyarlamış yeni bir dünya, yeni bir dil yeni bir söylem yaratmışlardı…

Gazetecilik mesleğinin kuyumcuları hükmündeki bir avuç gazetecinin ardından bugün sahneyi gençler devralıyor. Geleneksele yabancılaşmadan, yenilikten uzaklaşmadan, böylesi bir harman yerinde kamuoyu yararına milletin haber alma özgürlüğünü vücuda getiriyor…

Bugün, binlerce Sedat Simavi, Yahya Kemal, Nazım Hikmet ve Ahmet Haşim yetişsin diye bir rüyadan uyandık. Rüyamız gerçek olsun diye gazetecilikte yeni bir görev üstlendik. Haberin dilini değiştirmek ve gazeteciliğe yeni bir anlam kazandırmak için yepyeni bir yolculuğa çıktık. “Anadolu’nun Genç Yıldızı” sloganıyla çıktığımız bu yolculuğumuza ustalarımızın selamıyla başladık. Özgün, özel ve özgür habercilik yolunda sözünü bilen, hakikati esirgemeyen ve kalemini kırmaya hazır yüzlerce genç yürekle… İşimiz uzun sözümüz kısa olsun istedik. Sözü kısa kestik.

Ancak, “sözünüz hiç kesilmesin” diyecek onlarcasını düşünemedik…

Türkiye’nin her yerinden birçok akademisyen, siyasetçi, bürokrat ve daha birçok kulvardan isimler gazetemiz hakkında duygu ve düşüncelerini böyle paylaştılar…

 

Prof. Dr. Suat GEZGİN
Yeditepe Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Enstitüsü Müdürü

Sevgili öğrencim Adnan Deniz'in öncülüğünde birçoğu yine öğrencim olan çok değerli gençlerimizin katılımıyla kurulan, e-yayıncılığa yeni bir soluk getireceğine inandığım, "Anadolu'nun Genç Yıldızı" sloganıyla yayın hayatına başlayacak olan Büyük İstanbul Gazetesi'ne başarılar diliyorum. Ülkemizi ileriye götürecek, ışık olacak gençlerimizi de bu yola çıkma cesareti gösterdikleri için canı gönülden kutluyorum ve daha nice başarılarını görmeyi umuyorum. 

 

Prof. Dr. Nilüfer SEZER (İstanbul Üniversitesi, Öğretim Üyesi)

Fakültemizin araştırmacı, sorgulayıcı, eleştirel düşünce sahibi ve girişimci kimliğiyle tanıdığımız son sınıf öğrencimiz Sayın Adnan Deniz’in Genel Yayın Yönetmeni (İmtiyaz Sahibi)  bulunduğu Büyük İstanbul Gazetesi, yepyeni habercilik anlayışıyla, 81 ilde “özgün haber” yolculuğuna çıkmış bulunmaktadır.

İstanbul'un 39 ilçesindeki temsilcileriyle, 28 Haziran'da "Anadolu'nun Genç Yıldızı" sloganıyla yayın hayatına başlayacak "Büyük İstanbul Gazetesi" Haber Sitesinin açılış haberini öğrenmiş olmanın gururunu taşımaktayım.

“Şimdi söz gençlerde... Mektepten Memlekete” ülküsüyle çok alanlı bir takımı oluşturan öğrenci, mezun ve akademisyenlerimizin çok şey söyleyeceğinden hiç kuşkum yok.

“Sizin Sözünüz, Sizin Haberiniz!”

Yolunuz açık olsun gençler!

 

Prof. Dr. Abdulkadir EMEKSİZ (İstanbul Üniversitesi, Öğretim Üyesi)

Hayata, insana dokunan, sorunları görüp ilgili ve sorumlu olanlara iletmesi beklenen önemli bir alandır gazetecilik. Sorumluluk, disiplin, yenilik ve yönlendiricilik nitelikleriyle donanmış, yetkin ve meraklı çalışanlara sahip medya önemli bir ihtiyaçtır. Haberin ve bilginin yoğunluğu içinden seçmeci, araştırmacı, dosya konulu yayınlara yönelmek fark yaratmak için gerekli unsurlar olarak düşünülmelidir. Hızlı akan gündelik telaşlar için dikkat çekici ve kalıcı olmaya sağlayacak haberlerin çok olması dileğiyle yolunuz açık olsun. Başarılar dilerim. 

 

D. Fikri SAĞLAR (Devlet ve Kültür eski Bakanı)

Yurttaşın kendini ifade edebilmesi ve yaşamını sürdürebilmesi için  nefes alabileceği ve yaşamını koruyabileceği tek güç basındır, medyadır... Kamu görevi yaptığı bilinciyle basın etiğine saygılı, doğru haber veren, genel ahlaka uygun yorum yapan basına ihtiyaç vardır!  Ülkemizde eksik olan bu önemli güce yeni katılacağını öğrendiğim Büyük İstanbul Gazetesine, yurttaşlarımızın güvenini kazanmış bir basın organı olması dileğiyle başarılar dilerim.

 

Orhan SARIBAL (Bursa Milletvekili)

Yolunuz açık olsun!

Haber alma özgürlüğü, Anayasamızın temel haklarından biridir.  Doğru ve tarafsız haberlerin hazırlandığı medya kuruluşları, halkımızın doğru bilgiye ulaşması için önemli olduğu kadar işleyen bir demokrasi için de bir ihtiyaçtır. Son günlerde bir yandan medyanın büyük bölümünün ilgi göstermediği vahim iddialar, bir yandan da medya çalışanlarıyla ilgili tartışmalar, bu ihtiyacın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.  Öyle bir medya düşününüz ki ne ortaya atılan vahim iddiaları yeterince tartışabiliyor ne de kendi mensuplarını kirlilik tartışmasından uzak tutabiliyor.  Böyle olunca bir avuç basın emekçisi ve basın kuruluşu, mücadelesinde yalnız kalıyor.

Böyle bir ortamda yayın hayatına başlayacak olan Büyük İstanbul Gazetesi’nin tam da bu ihtiyacı karşılayacak, onurlu basın için mücadelesini sürdürenlere bir yenisinin ekleneceğini müjdeleyen bir kuruluş olacağına inanıyorum. Gazetenizin halkımızın doğru ve tarafsız haber alma hakkına sahip çıkacak bir yayın çizgisi izleyeceğine de şüphe duymuyorum.

Bu yolculukta Büyük İstanbul Gazetesi’ni yaşatacak tüm emekçilere başarılar diliyorum. Yolunuz açık olsun!

 

Dr. Ali ŞEKER (İstanbul Milletvekili)

“Genç gazeteci arkadaşlarımızın kurduğu Büyük İstanbul Gazetesi yayın hayatına başlıyor.

İnsanlık tarihi zor günlerden geçiyor; toplumsal yaşamın demokratikleşmesi açısından önemli görevler yüklenmiş onurlu mesleklerden biri olan gazetecilik de öyle. Okuyucularına ülkede ve dünyada olup bitenlere ilişkin doğru ve hızlı bilgi vermek amacıyla kurulan ulusal çapta yayın yapan “gazeteler” ve “gazeteciler” şantaj, karalama, yalan haber, ihale ve takibi gibi kavramlarla anılıyor yaşadığımız günlerde.

Gerçeğe her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde, “hakikate sadakat” sloganı bile başlı başına önemli bir iddia taşıyor. Toplumun gerçekleri öğrenme ve bilgi edinme hakkına sadece gerçeklerin peşinde koşarak hizmet etmeyi amaçlayan genç gazetecilere ve Büyük İstanbul Gazetesi’ne başarılar diliyorum.”

 

Doç. Dr. Onur AKYOL

“Mektepten Memlekete” şiarı ile yola çıkan siz gençlere başarılar diliyorum. İletişimin her zamankinden daha önemli olduğu günümüzde gençlerin elini taşın altına sokup ben de varım demesi geleceğe karşı umutlarımızı yeşertmekte. Özgün haberlerinizi sabırsızlıkla bekliyor, sıkı bir takipçiniz olacağımın sözünü şimdiden veriyorum.

 

Tekin BİNGÖL (Ankara Milletvekili)

Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünün çok zor bir dönemden geçişine tanıklık ediyoruz. Günümüzün “tarih yazıcıları” konumundaki, demokrasinin, insan haklarının ve adalet mücadelesinin olmazsa olmazı gazeteciler medyada yaşatılan dönüşümle mesleklerinin itibarsızlaştırılması ile karşılaştılar. Ancak kaleminin gücüne inanan bu gücü kişisel menfaatleri için değil, toplumsal fayda adına kullanan ve mesleklerinin onurunu koruyan gazeteciler, demokrasinin en büyük denetleyici gücü olarak direnmeye devam ediyor. İşte bu koşullar altında, halkın haber alma hakkını savunan gazetecilerin işsizlik, baskı, sansür, soruşturma ve tutuklama tehditlerine maruz kaldığı bu dönemde, özgün ve objektif habercilik iddiasıyla atılacak her adımın kıymetli olduğuna inanıyorum.

Çıktığınız yeni yolda çalışma arkadaşlarınızı kutluyor, başarılarınızın devamını diliyorum.

 

Dr. Öğr. Üyesi Mesut AYTEKİN (İstanbul Üniversitesi, Öğretim Üyesi)

Nice güzel işlere gençler... Doğrudan ayrılmadan...

“Büyük İstanbul Gazetesi” ekibini öğrendiğimde çok mutlu oldum. Hepsi birbirinden değerli bu güzel gençlerin İÜ İletişim Fakülteli olmaları ayrıca gurur verici. Zorlu okul sıralarından mesleğe atılan gençlerimizin ülkemize yakışır tarafsız, özgün ve kaliteli içerikler üreteceğine inanıyorum. Yozlaşan gazeteciliğe yeni bir soluk getirecekler. Bugünün dilini okuyabilen aldıkları eğitimin haklarını verecek gençlerimize ancak destek olmak düşer. Yolunuz açık olsun gençler, hayalleriniz büyük olsun…

 

Ahmet Kadri KURŞUN (İstanbul Üniversitesi, Araştırma Görevlisi)