Görme engelli Rukiye Pulat yaşamını kitaplaştırdı:

“Sizler Benim Işığımsınız"

Yaşadığı sıkıntılarından yola çıkarak yazdığı kitabını okurlarıyla buluşturan doğuştan görme engelli Rukiye Pulat Büyük İstanbul Gazetesine açıklamalarda bulundu. Pulat: Kaderdaşlarıma ışık olmak istiyorum” dedi.

“Sizler Benim Işığımızsınız” kitabıyla gündeme gelen Rukiye Pulat, gördüğü ilgiden duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine şöyle devam etti;  Ben Rukiye Pulat doğuştan görme engelliyim. Ömrüm insanlara kendimi anlatmakla kendimi ispat etmekle geçti… Ne yazık ki toplum bize hep yapamazsın edemezsin gözüyle baktı bizi aciz engelliler olarak tanımladılar.  

Ama ben yılmadım. Yaşamış olduğum bu durumu kaleme alarak bir kitap yazmaya karar verdim. Okudum, araştırdım ve 2021 yılında “Sizler Benim Işığımsınız” adlı ilk kitabımı çıkardım…

Tüm çabam benim gibi olan kaderdaşlarıma ışık olabilmek kendi şahsımda onların varlıklarını hissettirebilmek… Tüm çabam bu toplumun kalbine örttüğü bu karanlık perdeyi kaldırmak… Evet, biz görme engelliyiz ama uzuv eksikliği ne bir kusur ne de bir engeldir o Allah’ın bir lütfudur biz göremiyoruz ama çok güzel sevebiliyoruz ellerimizle değil kalbimizle seviyoruz…

Pulat, sözlerini şöyle sonlandırdı: Sevgili kaderdaşlarım yapıcaklarınız yapmadıklarınızın teminatı olsun. Artık umut edip hayal kurmayacağız. Umut edip hayallerimizi gerçekleştireceğiz!

Pulat, kendisi gibi engellilerin sesi olmak için yaşam öyküsünü kısa film haline getirmek istedi.

Simer Yayınevinden çıkan “Sizler Benim Işığımsınız” isimli kitabın kısa filmini çektiklerini ifade eden Yönetmen Orhan An ise “Rukiye kardeşimiz çok güzel bir kitap yazmış. Bu kitap sosyal içerikli ve topluma hitap eden bir kitap olmuş. Rukiye kitabında yaşadığı bazı zorlukları kaleme almış. Görme engelli olduğu için insanlar tarafından dışlanmışlık gibi şikâyetleri oldu. İnsanların kendisine el uzatmasını beklerken tam tersi durumlar yaşanmış. Rukiye, kitabın kısa filmini yaptırmak için destek istemiş, ancak Van Valiliği dışında kendisine destek veren olmadı. Ben de film yönetmeni olarak kendisine destek olmaya çalıştım. İnşallah mutlu olmuştur” şeklinde konuştu.

Paylaş