Mutsuzluk Girdabı

Deniz Kuruş Yazdı...

Son zamanlarda ne yazık ki güne başlarken günaydın demek için bir neden bulamamaya başladık. Çünkü gözümüzü açar açmaz kendimizi bir mutsuzluk girdabında buluyoruz. Kitle İletişim Araçlarıyla her temas ettiğimizde bizi içine sokan o girdap.

Küresel Salgın, ekonomik Kriz, işsizlik, kadın cinayetleri ve içimizi son zamanlarda en çok yakan orman yangınları. Temmuzun sonlarına doğru Antalya Manavgat'ta başlayan ve zamanla pek çok il ve ilçemize yayılan ciğerlerimizi yakan orman yangınları. Yaşadığımız bütün bu olumsuzluklar, felaketler güne aydın başlamak için tüm sebeplerimizi elimizden alıyorlar. Güne aydın başlamak dedim ama güne başlamayı bırakın ya hiç başlayamıyorsak ya hep uyku halindeysek.

Öyle bir uyku ki birbirimize tutunarak aşmamız gereken olayların bizi ayrıştırmasına izin verdiğimiz kelimenin tam anlamıyla ölü toprağının altında uyuduğumuz bir uyku. Toplumumuz gerginlikten dolayı sanki A ve B olarak ayrılmış durumda. Canımızı yakan ne kadar olay varsa bir olamıyoruz. Herkes asık suratlı ve mutsuzuz. İnsanlar artık komşularına bile siyasi tercihlerine göre davranmaya başladılar. Ya bizlerdensin ya onlardansın hali. Tabii ki bunda siyasilerin sert söylemlerinin payı büyük. Bu sert söylemlerin zemin hazırladığı bölünme ile desteklenen gerginlik insanların yüzlerine yansımakta. Birbirimize destek olup yaralarımızı saracağımıza başımıza gelen felaketlerin büyümesine kavga döngümüz ile sebep oluyoruz.

Bu kavga döngüsü bize sadece tek bir şey bırakıyor. Bölünmüşlük. Bu bölünmenin getirdiği uyku hali ölü toprağı en büyük felakete bile sağlıklı bir tepki verememe. Sıkı sıkıya eleştirilmeksizin tutunan liderler ideolojiler ve onun karşısında yer alan zıtlık. Belki de ayrışmamızın en büyük nedeni takım tutar gibi siyasi parti tutmamızdır. Yanlışları hataları görmeden en acısı da sırf karşı tarafın inadına. Bu takıntının bize verdiği tek şey gerginlik sorunlara rasyonel çözüm getirememe ve en önemlisi içinden çıkamadığımız bir mutsuzluk girdabı. Bu girdaptan çıkmak ve günaydının tekrar anlamlı olacağı bir Türkiye dileğiyle.

Paylaş