Dünyanın Yeni Korkulu Rüyası Delta Varyantı

Murat Kasap yazdı...

Dünya genelinde ve ülkemizde aşılama ile gelen rahatlama yerini tekrar endişe ve korkuya bıraktı. İlk olarak Hindistan'da ortaya çıkan delta varyantı korona vakalarında artışa neden olurken yetkililer önlemlerin sıkılaştırılması konusunda halkı uyardı.

Yaklaşık 2 yıldır bütün dünya gündemini meşgul eden korona virüsü son dönemde alınan önlemler ve aşılanma hızı ile azalma eğilimine girdi. Ancak virüsün daha önceden de tahmin edildiği üzere çeşitli mutasyonlara uğrayarak etkinliğini arttırması bazı ülkelerde paniğe yol açtı. Birkaç ülkede şu ana kadar çeşitli varyantlar görülse de bunlar arasında şüphesiz en tehlikelisi ve gündemi meşgul edeni delta varyantı. İlk kez Hindistan'da görülen ve İngiltere'de yayılan Delta varyantına dair belirtilerin diğer varyantlardan bazı farklılıklar gösterdi. Bilim adamlarının çalışmaları bu varyanta ilişkin farklılıklara dair bilgileri bir araya getirdi. Çalışmalarda kaydedilen bilgilere göre ilk defa Hindistan'da görülen Delta varyantı baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile kendini gösteriyor. Bu belirtiler gençlerde ağır bir soğuk algınlığı şeklinde ortaya çıkıyor. Delta varyantının Hindistan’da ortaya çıkışından beri ölüm oranlarında artış gözlemlendi. Covid-19’un diğer varyantları ile karşılaştırıldığında çok daha bulaşıcı ve tehlikeli olan Delta varyantının, pandemi sürecini nasıl etkileyeceği ise henüz tam olarak bilinmiyor.

Her ne kadar bazı aşıların bazı varyantlar üzerinde beli oranlarda etkisi olduğu ifade edilmiş olsa da maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymanın önemi sıklıkla vurgulanıyor. Ülkemizde de son zamanlarda görülmeye başlanan bu varyant vaka ve ölüm oranlarında da artışa yol açmış durumda.  Ülkemizde geçtiğimiz haftaya nazaran Delta Varyantı vaka sayısı 3 kat arttı. Delta Varyantı geçtiğimiz hafta 30 ilde görülürken vaka sayısı 660 olarak açıklanmıştı. Bu hafta ise 3 kat artan delta varyantı 36 ilde ve 750 vaka sayısına ulaştı. Geçtiğimiz günlerde kamera karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son verilerle Delta varyantının bir haftada üçe katlandığını belirterek 4. dalga uyarısında bulundu ve "Şu an böyle bir durum yok ama olmayacağı anlamına gelmez" dedi. Ayrıca aşılamanın önemine vurgu yapan Koca, genci yaşlısıyla herkesi aşı olmaya davet etti.

Paylaş