DİJİTAL ÇAĞDA İMMERSİVE GAZATECİLİK

Esra Badur yazdı...

Yeni dünyanın gelişimiyle değişen teknoloji birçok sektörde boy gösterdiği gibi gazetecilik sektörünün gelişmesine ve yeniliklerin doğmasına imkan vermiştir. Teknolojide yaşanan değişimler gazeteciliğe yeni bir boyut kazandırmış ve “İmmersive Gazetecilik” kavramını ortaya çıkarmıştır.

Immersive gazeteciliği “haber hikayelerine konu olan olay ve durumların izleyiciye birinci kişi deneyimi kazandıracak şekilde tasarlanması” olarak tanımlayabiliriz. Yani yeni gazetecilik türünde, katılımcıların bir avatar rolü üstlenerek “orada olma hissi” yaşatması amaçlandırılmış ve haberciliğin geleceğini şekillendiren bir form olarak değerlendirebiliriz. Örneklere baktığımız da 2012 yılında hayatını kaybeden 3 kayakçı hakkında çıkan haberler doğrultusunda New York Times gazetesi bu haberi sanal gerçeklik ile birleştirerek ‘Snow Fall’ adında bir belgesel ortaya koymuştur. Yeni medyanın bu boyutu “Newsgames” dediğimiz haber oyunlarını ortaya çıkardı.

Geleneksel medyanın değişimi, oyun platformlarının eseri olmuştur. Klasik haber oyunu olan “Kuma/War” oyun serisi dönemin haberlerinden, askeri uzmanlardan, görseller gibi birçok kaynağa dayalı olarak oluşturulan bir oyun serisidir. Burada yararlanılan savaşların başında Irak gelse de İran, Afganistan, Vietnam, Kore gibi ülke savaş olaylarından yararlanılıyor. Günümüzde Immersive Gazetecilik, her ne kadar farklı bir platform olsa da medya kuruluşları tarafından yüksek maliyet ve sınırlı izleyici nedeniyle yaygınlaşamamıştır.

Dijital çağın gelişimiyle oluşan Immersive Gazeteciliğin esas kuralı olan varlık duygusunu dile getirmektedir. Gerçek dünyadan gelen görsel ve işitsel öğeler birinci kişiyi harekete geçirerek hikayenin gerçekliğini güçlendirmektedir. Haber değeri olan konuların olay ve durum karşısında izleyicinin gerçeğin ve gösterilenin sorgulamasına olanak sağlamaktadır. Bunun sonucu olarak Immersive Gazatecilik her gün gelişmekte ve medya kuruluşlarının başvurduğu bir platform olmaktadır.

Paylaş