Anne Harçlığım   “0.30 “ Dolar

Hakan Kavak yazdı...

Bir ülkenin gelişmişlik seviyesini en iyi gösteren unsur şüphesiz ki o ülkenin eğitim kalitesi ve eğitim seviyesidir. Bunun da asgari ücret seviyesinde bir ücret ile çalışan bir öğretmen ya da günlük 5 TL harçlık ile akşama kadar okulda dayanmaya çalışan öğrenci ile bizim başarmamız çok zor. Eğitimin gelecek için ne kadar önemli ve değerli olduğunu bir kaç sivil toplum kuruluşu dışında ya anlamadık ya da anlamak istemedik.

    Çağdaş bir eğitimi hayal ediyorken, hala eğitimde fırsat eşitliği ve eğitime erişimi tartışıyoruz. Bu sıralar enflasyon, dolar kuru ve tuvalet kâğıdı üzerinden yaptığımız espri ve tartışmaların yakın bir tarihte resmin görünmeyen yüzü olan her geçen gün eğitim ailesinden kopan çocukları tartışacağız. Siz bir öğrencinin 5 TL ile akşama kadar nasıl dayandığını bilmiyor, görmüyor ve tartışmaya açmıyorsunuz. Çocuklar sabahın köründe evden çıkıyor 0.30 dolar ile hem sabah kahvaltısı hem de öğlen yemeği yemesi gerekiyor. Şimdi o öğrencinin psikolojisini düşünün, ne kadar büyük bir yük ve baskı altında ders dinlemesi gerekiyor bir de böyle yorumlayın. Bütün ekonomik kaygılar haklı ama hiç biri eğitimin önünü almamalı. Büyüklerimiz ne derdi? “Kimse açlıktan ölmez" derdi. Doğru söylüyorlar. Ama eğitimsizlik ve cehalet maalesef öldürüyor. Bunu anlamak için geri kalmış ülkeler ya da çağı yakalayamayan toplumlara bakmak yeterli. Geri kalmış iyi bir eğitim almayan bir coğrafyada ne terör örgütleri ne tarikatlar ne de suç örgütleri eksik olmaz. İşte tam da bu sebeple ne tuvalet kâğıdı ne de sıvı yağ tartışması, eğitime erişimin önüne geçmemelidir.

     Sonuç olarak bir ülkenin geleceği için bu kadar önemli olan eğitim ordusunu ne görmezden gelmeliyiz ne de kaderine bırakmalıyız. Her geçen gün eğitim hayatını bitiren çocuk ve gençlerin olduğunu görüyor ve duyuyoruz. Artık ailesine yük olmak istemeyen okusam da asgari ücretle çalışacağım gibi düşüncelerden biran önce kurtarmak gerekir. Son olarak STK‘lardan bir isteğim olacak. Çağdaş bir eğitim hayali ile çıkmış olduğunuz bu yolda sonsuz minnettarız ama artık modern kentin modern sokaklarında mikro alanda yapmaya çalıştığınız eğitim çalışmalarınızı daha geniş bir coğrafya ’ya ve asıl ihtiyaç olan ülkenin ücra köşelerine taşımanız gerekiyor aksi takdirde, yüz yılı aşkındır yaptığınız çalışmalarınız ve çabanız boşa çıkabilir.

       Kalın sağlıcakla...                                                              

Paylaş